[Skip to Content]
slider

PRODUCTS
Category Award Manufacturer/Company Product Name
 
Accessories Winner Sony Corporation Sony Life Space UX
  Honoree Arro Co. O-Fan
  Honoree NakNak Co. Wire Number
  Honoree Ooumm Orion
Bath Winner Zucchetti Rubinetteria Closer
  Honoree Duravit C-Bonded
  Honoree SIMAS Sharp
  Honoree Stone Forest Papillon Tub, Cumulo Granite
Building Products Winner Florim Ceramiche Cedit
  Honoree Oberflex Tectonique 5.5
  Honoree Sophie Mallebranche/Material Design Group Bespoke Industrial Woven Metal Materials
  Honoree Walker Zanger Kaza
Fabric/Wallcovering Winner Flavor Paper and Ghislane Viñas Interior Design ShweShwe
  Honoree Calico Satori
  Honoree Margo Selby Bespoke Fabric Panels
  Honoree Stephanie Seal Brown Handwoven Linen Tape
Flooring (Commercial) Winner Shore Innovative Rugs Shore
  Honoree Cosentino Dekton
  Honoree Mohawk Group Moving Floors
Flooring (Residential) Winner Now Carpets Brazil
  Honoree Eskayel Presidio
  Honoree Warp & Weft with Pratt Institute Stroll
Furniture (Storage) Winner Poltrona Frau Ren
  Honoree Cliff Young Nobu
  Honoree Kavante Marbella
Furniture (Tables) Winner Pianca for DDC Confluence
  Honoree Dune Atlas
  Honoree Sport Enebe RAM, Grand Elegance
Hardware Winner Futagami Matureware
  Honoree Designer Doorware Timberquad
  Honoree Rocky Mountain Hardware Trousdale Collection
Kitchen Winner Hansgrohe Axor Citterio Select Kitchen
  Honoree ILVE Appliances RAL Program
  Honoree Minimal USA Verve Corian Sliding Top
Lighting (Floor) Winner Marset Theia
  Honoree Foscarini Twice as Twiggy
  Honoree PELLE Pris
Lighting (Table) Winner Harry Allen and Esque Studio RSUTWP Table Lamp
  Honoree Danielle Trofe Design MushLume Cup Light Series
  Honoree Pablo Design Giraffa
Lighting (Chandelier/Pendant) Winner Axo Light U-Light
  Honoree Anna Karlin Furniture + Fine Objects Arc
  Honoree Luceplan Mesh
Lighting (Sconce) Winner Innermost YOYWall
  Honoree Hollis+Morris Bolt
  Honoree Rich Brilliant Willing and Rockwell Group Notch
Office Winner Fritz Hansen Oxford
  Honoree Haworth Poppy
  Honoree Humanscale QuickStand Lite
  Honoree Images of America Healthcare Furniture Portico
Outdoor Winner Gandia Blasco Blau
  Honoree Anglepoise Original 1227 Giant
  Honoree RS Metal Games You and Me
  Honoree Slik Outdoor Living Ni
Seating (Bench) Winner Dune Meta
  Honoree Emeco Run
  Honoree Skram Furniture Company Altai Museum
Seating (Side Chair) Winner Kim Markel Glow
  Honoree Expormim Huma
  Honoree Mobles 114 Tube
Seating (Sofa) Winner Bernhardt Design Mellow
  Honoree Yabu Pushelberg for Linteloo Heath
  Honoree Bensen Aura
Seating (Upholstered) Winner Cassina Gender
  Honoree Casa International Belfiore
  Honoree Paola Lenti for DDC Shito
Emerging Talent Winner Bernhardt Design and ArtCenter College of Design Studio: twenty-something
  Honoree Coil + Drift Dusk
  Honoree Joogii French Touch
  Honoree Justin Donnelly Wave
  Honoree Plato Plato Lighting
Best of Show: ICFF Winner Bernhardt Design Mellow
  Honoree Bernhardt Design and ArtCenter College of Design Studio: twenty-something
  Honoree Graff Dressage
  Honoree Lambert et Fils Laurent
  Honoree Shore Shore
  Honoree Uhuru Design Essentials Workplace
Best of Show: BKLYN DESIGNS, Collective Design, Wanted Design Winner Fernando Mastrangelo Studio Drift
  Honoree Cappellini Drum
  Honoree Culture.pl Pole Position
  Honoree Left Miss Eames
  Honoree Makingworks Rocking PacMan
 
PROJECTS
Category Award Firm Project Name
 
Budget Winner Rottet Studio Target Corporation Studio
  Honoree Slade Architecture Mimi&Mo
  Honoree Taylor and Miller Architecture and Design Joya Studio
Education Winner LTL Architects NYU Steinhardt School of Culture, Education, and Human Development
  Honoree FXFowle Architects Calhoun School Commons and Learning Center
  Honoree Perkins Eastman Dream Charter School (East Harlem Center for Living and Learning)
Entertainment Winner Rockwell Group She Loves Me
  Honoree Bureau V National Sawdust
  Honoree Rockwell Group On Your Feet
Green Winner AvroKO 1 Hotel Central Park
  Honoree LTL Architects Brown Institute for Media Innovation
  Honoree StudioSC Brooklyn Desks
Health/Wellness Winner Stephen Yablon Architecture Diane L. Max Health Center, Planned Parenthood of New York City
  Honoree Bromley Caldari Architects New York Psychotherapy and Counseling Center
  Honoree Gensler Mount Sinai Health System Headquarters
Hotel Winner Yabu Pushelberg Park Hyatt New York
  Honoree Gabellini Sheppard Associates Knickerbocker
  Honoree Rockwell Group New York Edition
Installation Winner Raad Studio Lowline Lab
  Honoree Bade Stageberg Cox Street Theater
  Honoree Terreform ONE Cricket Shelter: Modular Insect Farm
Kitchen/Bath Winner Desai/Chia Architecture Photographer's Loft
  Honoree Nous Studio Cobalt Residence
Kitchen Cabinetry Winner Workstead Boerum Hill House
Lobby Winner Gensler Capital One Pavilion
  Honoree Antonio Matres Ogilvy & Mather Signature Lobby
  Honoree Fogarty Finger 437 Madison Avenue Lobby
  Honoree Janson Goldstein Park Avenue Plaza
Non Profit Winner Environetics Year Up
  Honoree HOK Teach for America Headquarters
  Honoree Kati Curtis Design Educators 4 Excellence
On the Boards Winner S9 Architecture and Engineering Dock 72
  Honoree CetraRuddy Architecture 443 Greenwich Street
  Honoree Gensler 25 Kent
Outdoor Winner Michael Van Valkenburg Associates Brooklyn Bridge Park
  Honoree Gensler JetBlue T5i Rooftop
  Honoree Luca Andrisani Architect Chelsea Penthouse
Public Space Winner WXY Architecture + Urban Design Rockaway Boardwalks Reconstruction
  Honoree Design Trust for Public Space Boogie Down Booth
  Honoree WXY Architecture + Urban Design SeaGlass Carousel
Residential (Amenity Spaces) Winner Clodagh Abington House
  Honoree Span Architecture Gotham West
  Honoree Yabu Pushelberg One Madison
Residential (Multiunit) Winner Adjaye Associates Sugar Hill Housing
  Honoree 1100 Architect Downing Street Townhouses
  Honoree Gluck+ The Stack
  Honoree Luca Andrisani Architect Aperture 538
Residential (Large Single Family) Winner Steven Harris Architects 7 Harrison Penthouse
  Honoree Hariri & Hariri Architecture Sovereign Residence
  Honoree Young Projects Gerken Residence
Residential (Small Single Family) Winner Messana O'Rorke Majestic Apartment
  Honoree Messana O'Rorke Flatiron Apartment
  Honoree Specht Architects Manhattan Microloft
Restaurant (Formal Dining) Winner Meyer Davis Studio Vaucluse
  Honoree Bentel & Bentel Architects/Planners Aldo Sohm Wine Bar
  Honoree Glen & Company Gabriel Kreuther
Restaurant (Casual Dining) Winner Workstead Arcade Bakery
Restoration Winner Gabellini Sheppard Associates Rainbow Room and the Surrounding 65th Floor
  Honoree FXFowle Architects Congregation Kehilath Jeshrun Synagogue/Ramaz
  Honoree ODA New York TriBeCa Residence
Workplace (Budget) Winner Clive Wilkinson Architects Barbarian Group
  Honoree Ghislaine Viñas Interior Design Barrows
  Honoree Leeser Architecture Coworkrs
Workplace (Corporate) Winner Shelton, Mindel & Associates New York Family Office
  Honoree CannonDesign CME Group, NYMEX
  Honoree Fogarty Finger Turner Construction Company
  Honoree Foz Design The Bloc
Workplace (Creative) Winner Gensler Condé Nast Headquarters
  Honoree Rockwell Group WME/IMG
  Honoree TPG Architecture Havas Health
Workplace (Tech) Winner Gensler Samsung New York, Marketing Center of Excellence
  Honoree M Moser Associates LinkedIn
  Honoree Rapt Studio PayPal/Venmo
  Honoree Ted Moudis Associates Biotronik
I Heart NYC Winner Perkins+Will with Michael Fieldman Architect New York City Police Academy

Share